مهم محمدرضا گلزار پردیس کوروش سلفی گرفتن

مهم: محمدرضا گلزار پردیس کوروش سلفی گرفتن سینمایی مراسم ها دختران استقبال جمعیت

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی خبر انتصاب وزیر خارجه تازه آمریکا جهت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران

به نظر می‌رسد روابط جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و ایالات متحده آمریکا در آستانه ورود به پرتنش‌ترین دوران خود در 4 دهه گذشته است. 

خبر انتصاب وزیر خارجه تازه آمریکا جهت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران

خبر انتصاب وزیر خارجه تازه آمریکا جهت جمهوری اسلامی ایران

عبارات مهم : ایران

به نظر می رسد روابط جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و ایالات متحده آمریکا در آستانه ورود به پرتنش ترین دوران خود در 4 دهه گذشته هست.

رییس جمهوری آمریکا دیروز با یک وزیر خارجه “سرمایه دار و اقتصادی” وداع کرد و یک وزیر خارجه ” خشن ” را به جای او گمارد. هر دو وزیر امور خارجه کابینه ترامپ در یک مساله اشتراک دارند که هر دو فاقد تجربه کار دیپلماتیک هستند ولی تفاوت آنها در این است که دستکم فردی مثل “رکس تیلرسون” به واسطه سال ها فعالیت اقتصادی در عرصه بین المللی – به عنوان مدیر عامل کمپانی نفتی اکسون موبیل – تا حدودی مشق سیاست بین المللی کرده بود ولی “مایک پمپئو” که قرار است جای او را بگیرد حتی تجربه چنین مشقی را نیز نداشته و چند دوره در کنگره و یک دوره یک ساله در سمت ریاست بزرگ ترین دستگاه اطلاعاتی آمریکا بوده است.

دونالد ترامپ دیروز افتخار نخستین وزیر امور خارجه برکنار شده است از طریق خبر رسان “توییتر” را نصیب “رکس تیلرسون” وزیر امور خارجه کابینه خود کرد و این گونه به نظر می رسد تلافی همه اختلافات، حرف و حدیث ها و حواشی 14 ماه گذشته بین خود و رییس کمپانی نفتی” اکسون موبیل”را تلافی کرد.

خبر انتصاب وزیر خارجه تازه آمریکا جهت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران

تیلرسون به شکلی مفتضحانه از کار برکنار شد؛ تحقیری که باعث شد او دیروز به هنگام نطق کوتاهش در جمع خبرنگاران در واشنگتن نتواند آن را از تصویر العمل هایی عصبی و صورت برافروخته خود پنهان کند.

حالا آمریکا خود را آماده آن می کند که در اقدامی کم سابقه و یا شاید بی سابقه یک سیاستمدار تندرو جنگ طلب فاقد سابقه کار دیپلماتیک سکان هدایت بزرگ ترین و مشغول ترین دستگاه دیپلماسی دنیا را به دست گیرد.

به نظر می‌رسد روابط جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و ایالات متحده آمریکا در آستانه ورود به پرتنش‌ترین دوران خود در 4 دهه گذشته است. 

“مایک پمپئو” نماینده سابق کنگره و رییس سیا در یک سال گذشته، از مدیریت بااهمیت ترین دستگاه اطلاعاتی آمریکا به مدیریت بزرگ ترین دستگاه دیپلماسی دنیا خواهد رسید.

مایک پمپئو

دیدگاه ها و نظرات تندروانه پمپئو راجع به مسایل متفاوت و به خاص راجع به ضرورت “برخورد جدی و خشن با جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران ” بر کسی پوشیده نیست.

خبر انتصاب وزیر خارجه تازه آمریکا جهت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران

او قرار است مسئول دستگاه دیپلماسی آمریکا باشد در حالی که در گذشته کمتر علاقه ای به آزمودن مسیرهای دیپلماتیک داشته و غالبا طرفدار ایده های برخورد و “بزن بزن” بوده است.

پمپئو در یکی دو سال گذشته راجع به کشور عزیزمان ایران دو کار کم سابقه انجام داده : نخست آنکه در بحبوحه انتخابات مجلس دهم در کشور عزیزمان ایران به همراه جمعی از نمایندگان کنگره با نگارش نامه ای سرگشاده ضمن ابرام بر این مساله که انتخابات در کشور عزیزمان ایران غیر دموکراتیک و غیرآزاد است خواستار سفر به کشور عزیزمان ایران و نظارت بر روند انجام انتخابات در این کشور شده است است.

به نظر می‌رسد روابط جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و ایالات متحده آمریکا در آستانه ورود به پرتنش‌ترین دوران خود در 4 دهه گذشته است. 

اقدام نادر دیگر او راجع به کشور عزیزمان ایران نگارش نامه چند ماه پیش او خطاب به “قاسم سلیمانی” فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بوده هست؛ نامه ای که ظاهرا بدون جواب مانده و حتی پمپئو خود اعتراف کرده از اینکه نامه اش احتمالا از سوی سلیمانی حتی باز هم نشده ناراحت نیست و او خواسته موضع آمریکا را راجع به حضور کشور عزیزمان ایران در عراق و سوریه به طور براق و بی واسطه به اطلاع مقامات کشور عزیزمان ایران برساند.

پمپئو حتی مجاری رسمی انتقال خبر را هم کناری گذاشته و به جای ارسال نامه به مسئولان سیاسی کشور عزیزمان ایران ترجیح داده یک ژنرال پرنفوذ ایرانی را مخاطب نامه قرار دهد و این گونه این خبر را نیز مخابره کند که همه کاره سیاست های منطقه ای کشور عزیزمان ایران نه افرادی مثل ظریف یا روحانی بلکه نظامیانی مثل قاسم سلیمانی هستند.

خبر انتصاب وزیر خارجه تازه آمریکا جهت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران

این نظر پمپئو و افرادی مانند او البته از نظر کلی آنها راجع به کشورهایی مثل کشور عزیزمان ایران نشات می گیرد که معتقدند مسئولانی که با رای مردم روی کار میایند تعیین کننده نیستند.

پس از اقرار پمپئو به نگارش این نامه بسیاری از کارکنان سابق شرکت اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) به این اقدام او انتقاد کرده و این کار رییس سیا را بی سابقه دانسته اند.

پمپئو پیش از رسیدن به منصب ریاست سیا در دوران مذاکرات هسته ای با کشور عزیزمان ایران نیز یکی از مخالفان سرسخت دیپلماسی با کشور عزیزمان ایران و مدافع ایده حمله به تاسیسات هسته ای به کشور عزیزمان ایران بوده است.

او بارها در اظهارنظرها و صحبت های متفاوت خود رویکرد دیپلماسی در قبال کشور عزیزمان ایران را زیر پرسش برده و خواستار لغو برجام و شدت عمل در قبال جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران با عنوان” بر هم زدن توافقی افتضاح با بزرگ ترین کشور حامی تروریسم” شده است است.

حالا قرار است چنین شخصیتی در بحبوحه دو گزینش بسیار مهم جهت دستگاه دیپلماسی آمریکا سکان هدایت آن را بر عهده بگیرد.

یکی از این گزینش ها راجع به کره شمالی و مذاکرات احتمالی در پیش رو بین رهبران ارشد دو کشور است که هنوز مکان و وقت دقیق آن معلوم نشده است.

دولت کره شمالی اخیرا با عقب نشینی در مواضع سابق خود اعلام کرده در صورت دریافت تضمین امنیتی حاضر است با عالی ترین مقام آمریکا بر سر میز مذاکره نشسته و راجع به خلع سلاح هسته ای مذاکره کند. قرار اولیه این است که رهبران دو کشور در ماه می -2 ماه دیگر- به صورت مستقیم مذاکره کنند.

شاید ترامپ و بسیاری از دولتمردان و طرفداران او این عوض کردن نگرش دولت پیونگ یانگ را به حساب خود گذاشته و مدعی شوند فشارها و تهدیدهای فزاینده ایالات متحده آمریکا در قبال کره شمالی در 14 ماه گذشته در نهایت منجر به عقب نشینی این کشور از موضع سابق خود شده است است و بر همین منوال بر این گزینه پای فشارند که اقدام مشابه علیه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران نیز جواب خواهد داد. آنها ممکن است در این اندیشه باشند که با حل شدن مساله کره شمالی فضایی به غایت عالی جهت زیر پرسش بردن “دیپلماسی چند جانبه بین المللی منجر به برجام” فراهم می شود و زمینه جهت برخوردهای خشن تر با جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران بهتر از هر وقت دیگری در گذشته فراهم می شود.

جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و “برجام” دومین گزینش مهم دولت آمریکا در 2 ماه آینده است.

از وقت روی کار آمدن ترامپ و مشخص شدن ترکیب کابینه او این مساله مشخص بود که نگاه و روش های دولت ترامپ در قبال جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران تفاوتی 180 درجه با نگاه و روش های دولت اوباما خواهد داشت و این چنین نیز شد.

حالا با راه یابی پمپئو به وزارت امور خارجه، وزیری در جایگاه اجرای منویات و تصمیمات دولت ترامپ در قبال کشور عزیزمان ایران خواهد نشست که خود او از دوآتشه ترین مخالفان نظام جمهوری اسلامی و خواهان در پیش گرفتن رویکرد عوض کردن رژیم در قبال کشور عزیزمان ایران است.

شاید عده ای بر این باور باشند که این عوض کردن مساله تازه ای نیست و ایالات متحده آمریکا در طی نزدیک به 4 دهه گذشته همواره کوشیده جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران را تحت فشار قرار داده و هرجا مجالی یافته ضربه زده و در واقع به دنبال سیاست سرنگونی جمهوری اسلامی بوده هست؛ ولی به گمان راقم این سطور تفاوت این دولت با دولت های پیشین آمریکا در طی 4 دهه گذشته در این است:

اولا شخص اول این دولت به رغم همه روسای سابق ایالات متحده آمریکا فردی غیر قابل آینده نگری و بدون استراتژی مشخص در سیاست خارجی است و بر این منوال اتخاذ هر تصمیم و در پیش گرفتن هر اقدامی از این دولت دور از انتظار نیست.

ثانیا این دولت رسما و علنا ابایی از اقرار به مساله عوض کردن رژیم در کشور عزیزمان ایران نداشته و ندارد و شاید این سیاست از این بعد به طور رسمی تدوین شده است و مورد اجرا قرار گیرد وبدون اینکه در دالان ها و جلسات شخصی مقامات اطلاعاتی و نظامی و.. بر سر آن بحث شود در جلسات رسمی دیپلماتیک و در نشست های خبری و رسانه ای مورد بحث قرار گیرد.

به نظر می رسد روابط جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و ایالات متحده آمریکا در آستانه ورود به پرتنش ترین دوران خود در 4 دهه گذشته است و چنین به نظر می رسد صبر طرف آمریکایی با تجربه عملکردهای 4 دهه گذشته در قبال کشور عزیزمان ایران به سر رسیده و در صورت تایید سنا شخصی سکان هدایت دستگاه دیپلماسی را بر عهده خواهد گرفت که زبان دیپلماتیک را دستکم در قبال کشور عزیزمان ایران نمی پسندد و مدافع ایده برخورد های سخت و حتی جنگ است.

عصر ایران/مازیار آقازاده

واژه های کلیدی: ایران | اسلامی | آمریکا | ایرانی | دستگاه | آمریکایی | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz